Öne Çıkanlar Simav Belediye Meclisinin Kasım ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.

KAYAK SPORUNDA MURAT DAĞI DÜNYAYA HİTAP EDECEK
 Zafer Kalkınma Ajansı’nda (ZEKA) düzenlenen tanıtım toplantısına Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkan vekili Galip Gültekin, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü (DPÜ) Prof. Dr. Remzi Gören, Vali Yardımcısı Sedat Oktar, Altıntaş Kaymakamı Mehmet Alparslan, Aslanapa Kaymakam vekili Engin Tok, Çavdarhisar Kaymakam vekili Kerem Türker, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Başkanı Ali Çetinbaş,İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz,Gediz Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Pehlivan, ilgili daire müdürleri, iş adamları ile sporcular katıldı.

Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar yaptığı konuşmada : “Kayakta sanayi üretiminin senelik 20 milyar Euro, turizm gelirlerinin ise 100 milyar Euro olduğunu belirten Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, "Turizm açısından bakıldığında en faydalı olimpiyatlar kış olimpiyatları. Bunun başlıca sebebi ise diğer olimpiyatların dönemsel bir turist akışı sağlamasıdır. Kış olimpiyatları ise bölgenin istihdamını artırdığı gibi o bölgenin turizm bölgesine dönüşmesine büyük katkı sağlar. Türkiye’nin iki olimpiyattan biri olan Kış Olimpiyatlarında söz sahibi olması için bu spora önem vermesi elzemdir" dedi.

Bölgesel kalkınma sağlayan tek sporun kayak olduğunu vurgulayan Yarar, “Dağlarımızı tek elden, 12 aylık planlamayla yönetmeli, bölge halkını da turizmin bir parçası haline getirmeli buralardan para kazanmasını sağlamalıyız. Kalkınmanın karcasında 6 kol var. Bunlar; turizm, tarım, endüstri, hizmet, sağlık ve eğitim. Tüm bunlar birbirini desteklemeli ve Kütahya buna çok uygun. Her bölgenin kendine has özelliği, avantajı var. Önemli olan bu avantajların farkına varıp değerlendirebilmek. Murat Dağı Kütahya için büyük bir avantaj. Eğer kurumlar arası kurumsal işbirliği sağlanırsa başarı yakalanacaktır. Spor ile bilimi bir araya getirmeliyiz. Bilimle sporu entegre edip, ekonomiyi de buna dahil edeceğiz. Adalet ve ahlakı gözeteceğiz. İmtiyazlı sporcuların engellenmesini kendime vazife olarak gördüm. Adaletsizliğin parçası olmayacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye'nin diğer ülkelere göre kayak sporunda fiziki olarak daha şanslı olduğunun altını çizen Erol Yarar yapılan yanlış yatırımların kayak turizmini olumsuz etkilediğini söyledi.

Murat Dağı Kayak Merkezi için verdiği desteklerden dolayı Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar’a teşekkür eden Vali Şerif Yılmaz, “Türkiye Kayak Federasyonu her zaman arkamızda oldu. Ne zaman müracaat etsek gereken her konuda yardımcı oldular. Çıkan yangın sonrası tüm malzemelerimiz, ekipmanlarımız yandı. O malzemeleri Türkiye Kayak Federasyonu sayesinde yerine geri koyduk.” dedi.

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz konuşmasında : “Murat Dağı’nın sadece Kütahya’ya değil, bölgeye hizmet vereceğini ifade eden Vali Şerif Yılmaz, “Kütahya’da yaşayan çoğu vatandaşımız Murat Dağı’nda kayak merkezi olduğunu bilmiyor. Bilenler de gitmiyor. Afyonkarahisar, Uşak, Eskişehir ve Manisa illerinden gelenler var. Burası sadece Kütahya’nın değil, bölgenindir. Ege Bölgesi’nin mütevazı bir kayak merkezidir. Altyapıda belli bir aşamaya geldik. Tesisleri yapıp, konaklamayı sağladığımız takdirde misafirlerimizi ağırlayacağız. Murat Dağı farklı özellikleriyle müşteriyi kendine çekecek. Termal ile kayağı birleştireceğiz. Bu özellik başka yerde yok. Mesafe olarak da günlük saatler içerisinde gelip gidebilecekleri bir yer. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerimiz kayak dersi için başka okullara gidiyor, kendi öğrencilerimize ders veremiyoruz. Yapılan yatırımdan daha fazla getirisi olan bir sektör olmasına rağmen öncülük yapan olmadığı için ilerleme sağlanamadı. Gediz Belediye Başkanımız Mehmed Ali Saraoğlu Murat Dağı Kayak Merkezi için çalışma başlatan isim ancak bunun altından sadece belediyenin kalkması mümkün değil. Bu projeye hep birlikte sahip çıkmalıyız. Sadece Belediye Başkanımızın omuzlarında kalırsa ezilir, bunu da kimseye yaşatmamalıyız. Bu fikrin oluşmasında katkı sağlayıp, hiçbir maddi menfaat beklemeksizin çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Murat Dağı Kayak Merkezi sadece Ege Bölgesi’ne hitap eden bir tesis değil, dünyanın dört bir yanına hitap eden bir tesis olacak” diye konuştu.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.